Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj157
W tym miesiącu7951
Wszystkie509129
Strona startowa
Aktualności
Kozodawy k. Hrubieszowa – 5 marca 2015 r.

W Gminnym Gimnazjum w Kozodawach Zbigniew Niziński przedstawił pokaz multimedialny o upamiętnianiu ludzi i miejsc ze wspólnej historii Polaków i Żydów. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się również z upamiętnionymi przez Fundację grobami Żydów zabitymi przez Niemców podczas Marszu Śmierci z grudnia 1939 r. Trasa Marszu przebiegała obok obecnego Gimnazjum, zginęło podczas niego ponad tysiąc ludzi.

 
Mieniany k. Hrubieszowa – 4 marca 2015 r.

W Szkole w Mienianach w przeprowadzonej prelekcji Zbigniew Niziński przybliżył miejsca upamiętnione przez Fundację oraz historię Marszu Śmierci z grudnia 1939 r., podczas którego Niemcy gnali Żydów z Chełma i Hrubieszowa do strefy sowieckiej i słabych zabijali. Trasa Marszu przebiegała drogą, przy której obecnie stoi szkoła. Uczniowie zadawali pytania m.in. o imiona zamordowanych Żydów.

 
Ślipcze k. Hrubieszowa – 4 marca 2015 r.

W Publicznej Szkole w Ślipczu Zbigniew Niziński przedstawił pokaz zdjęć z wędrówek śladami wspólnej historii Polaków i Żydów. Uczniowie zapoznali się z losami ludzi podczas wojny, poszukiwaniem i upamiętnianiem miejsc spoczynku pomordowanych, jak również z sylwetkami Polaków mających tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 
Wanaty k. Łaskarzewa - 27 lutego 2015 r.

W 71 rocznicę pacyfikacji wioski Wanaty, przeprowadzonej przez żołnierzy niemieckich w 1944 r., władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych, mieszkańcy oraz młodzież szkolna oddali hołd 108 pomordowanym Polakom.

Więcej…
 
Żywiec - 18 stycznia 2015 r.

Na cmentarzu żydowskim w Żywcu odbyło się spotkanie z okazji XVIII Dni Judaizmu. W uroczystości wzięli udział biskupi z Kościoła Rzymskokatolickiego i Ewangelicko-Augsburskiego, Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku- Białej, Burmistrz Żywca, Radni Miasta Żywiec, przedstawiciele Towarzystw Naukowych oraz mieszkańcy Żywca. W uroczystości wziął również udział społeczny opiekun tego cmentarza, członek Rady Fundacji Pamięć, Która Trwa Eugeniusz Gradek.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 42
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa