Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj43
W tym miesiącu2180
Wszystkie754035
Strona startowa
Aktualności
Sosnówka - 9 września 2016 r.

W Zespole Szkół w Sosnówce Zbigniew Niziński przeprowadził prelekcję i spotkanie z 90 letnim świadkiem historii, panem Józefem. Nauczyciele oraz uczniowie zapoznali się z historią życia 20 rodzin żydowskich zamieszkujących przed wojną w pobliskiej Rozwadówce. Przybliżone zostały wydarzenia z grudnia 1941 r. gdy Niemcy w Sosnówce rozstrzelali 7 Polaków - zakładników a w Rozwadówce 10, w tym 9 Żydów.

 
Dzierzkowice Podwody – 5 września 2016 r.

W Dzierzkowicach Podwodach Fundacja „ Pamięć, Która Trwa” odszukała miejsce pochówku 13 Żydów. Przy grobie, w którym spoczywają dwie rodziny, w tym 8 dzieci postawiliśmy kamień pamięci. Na uroczystość odsłonięcia kamienia przybyli uczniowie z Gimnazjum z Dzierzkowic i z Izraela, okoliczni mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Pieśniami, wierszami i modlitwami oddano hołd pomordowanym.

Więcej…
 
Dołha – 10 sierpnia 2016 r.

Na cmentarzu parafialnym odbyła się uroczystość przy grobach Polaków ratujących Żydów podczas Holokaustu. Fundacja postawiła tablicę na grobie Wojciecha Pachurki, który za udzielanie pomocy Żydom z Puchacz został zamordowany przez Niemców w 1943 r. W lipcu 2016 r. izraelski Instytut Yad Vashem nadał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Więcej…
 
Puchacze – 10 sierpnia 2016 r.

W Puchaczach uroczyście odsłonięto trzy kamienie pamięci, które postawiła Fundacja „ Pamięć, która Trwa” w miejscach rozstrzelania i pochówku 23 Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Ofiarami byli mieszkańcy Puchacz, 4 rodziny, w tym 14 dzieci. Na kamieniach wypisaliśmy ich imiona i nazwiska. Mieszkańcy Puchacz oraz przybyli goście oddali hołd pomordowanym.

Więcej…
 
Zielonka – 17 czerwca 2016 r.

W Niepublicznej Szkole Aktywności Twórczej w Zielonce odbyło się spotkanie uczniów z Teresą Podolak- córką Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Eugenii i Jerzego Latoszyńskich oraz ze Zbigniewem Nizińskim. Uczniowie zapoznali się z historią uratowania żydowskiego chłopca przez rodzinę Latoszyńskich, a także z działaniami Fundacji dla upamiętnienia Ofiar wojny.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 47
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa