Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj216
W tym miesiącu9081
Wszystkie546096
Strona startowa
Aktualności
Brzyska Wola k. Leżajska – 6 marca 2015 r.

W Szkole w Brzyskiej Woli uczniowie zapoznali się z symboliką żydowskich macew, które można odnaleźć na starych cmentarzach. Przedstawione zostały sylwetki dzieci żydowskich ocalonych w czasie wojny jak również postacie Polaków, którzy dla ratowania życia drugiego człowieka często nie wahali się wszystko poświęcić. Pokazano także upamiętnione przez Fundację groby ludzi zamordowanych podczas wojny.

 
Kozodawy k. Hrubieszowa – 5 marca 2015 r.

W Gminnym Gimnazjum w Kozodawach Zbigniew Niziński przedstawił pokaz multimedialny o upamiętnianiu ludzi i miejsc ze wspólnej historii Polaków i Żydów. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się również z upamiętnionymi przez Fundację grobami Żydów zabitymi przez Niemców podczas Marszu Śmierci z grudnia 1939 r. Trasa Marszu przebiegała obok obecnego Gimnazjum, zginęło podczas niego ponad tysiąc ludzi.

 
Mieniany k. Hrubieszowa – 4 marca 2015 r.

W Szkole w Mienianach w przeprowadzonej prelekcji Zbigniew Niziński przybliżył miejsca upamiętnione przez Fundację oraz historię Marszu Śmierci z grudnia 1939 r., podczas którego Niemcy gnali Żydów z Chełma i Hrubieszowa do strefy sowieckiej i słabych zabijali. Trasa Marszu przebiegała drogą, przy której obecnie stoi szkoła. Uczniowie zadawali pytania m.in. o imiona zamordowanych Żydów.

 
Ślipcze k. Hrubieszowa – 4 marca 2015 r.

W Publicznej Szkole w Ślipczu Zbigniew Niziński przedstawił pokaz zdjęć z wędrówek śladami wspólnej historii Polaków i Żydów. Uczniowie zapoznali się z losami ludzi podczas wojny, poszukiwaniem i upamiętnianiem miejsc spoczynku pomordowanych, jak również z sylwetkami Polaków mających tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 
Wanaty k. Łaskarzewa - 27 lutego 2015 r.

W 71 rocznicę pacyfikacji wioski Wanaty, przeprowadzonej przez żołnierzy niemieckich w 1944 r., władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych, mieszkańcy oraz młodzież szkolna oddali hołd 108 pomordowanym Polakom.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 42
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa