Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj38
W tym miesiącu6824
Wszystkie424652
Strona startowa
Aktualności
Charlejów – 17 listopada 2014 r.

Na łące w Charlejowie oznaczono tablicą miejsce zakopania dwóch osób narodowości żydowskiej, brata i siostry, którzy zginęli tutaj pod koniec 1942 r. podczas ukrywania się w stogu siana. Wcześniej, w innym miejscu, zginęła ich 6 – osobowa rodzina. Wszyscy oni podczas wojny przybyli tutaj z Łodzi.

Więcej…
 
Kraków - 22 października 2014 r.

W związku z nadaniem Katolickiej Szkole Montessori w Krakowie imienia Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Zbigniew Niziński przedstawił w tamtejszym Gimnazjum pokaz multimedialny o upamiętnianiu ludzi i miejsc ze wspólnej historii Polaków i Żydów. Uczniowie zapoznali się z sylwetkami Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, a także ludzi przez nich ocalonych od zagłady. Pokazane zostały akcje poszukiwawcze nieoznakowanych grobów masowych Żydów przeprowadzone przez Zbigniewa Nizińskiego oraz ich późniejsze upamiętnienia przez Fundację „ Pamięć, Która Trwa”.

Więcej…
 
Jodłowa – 20 października 2014 r.

Po raz kolejny Fundacja” Pamięć, Która Trwa” wraz ze studentami Sekcji Kultury Żydów Bliskowschodniego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pracownikami Urzędu Gminy wzięła udział w inwentaryzacji na cmentarzu żydowskim w Jodłowej. W badaniach wziął również udział Russ Maurer ze Stanów Zjednoczonych, którego korzenie sięgają Jodłowej. W toku prac uzupełniono spis nazwisk i dat z ponad 80 macew. W pobliskim lesie przeprowadzono także wizję lokalną na miejscu mordu dwóch Żydów z Jodłowej, dokonanego w 1943 r.

Więcej…
 
Zakrzówek – 9 września 2014 r.

W Zakrzówku odbyła się uroczystość przy upamiętnionych przez Fundację” Pamięć, Która Trwa” grobach ponad 20 obywateli polskich narodowości żydowskiej zamordowanych przez żołnierzy niemieckich jesienią 1942 r. Ofiary były mieszkańcami Zakrzówka ukrywającymi się w mieście przed deportacją do getta w Kraśniku. Władze Gminne, uczniowie oraz zaproszeni goście oddali hołd pomordowanym.

Więcej…
 
Las Knieja k. Aleksandrówki – 9 września 2014 r.

W lesie Knieja Fundacja „ Pamięć, Która Trwa” upamiętniła kamieniami pamięci 6 grobów osób zamordowanych tam w latach 1942-1943 r. Wśród ponad 50 ofiar są Polacy i Żydzi, którzy zginęli podczas ukrywania się w tym lesie. Przy postawionych kamieniach Fundacja przeprowadziła uroczystość, na którą przybyli przedstawiciele władz państwowych i gminnych, duchowni, goście z Izraela, uczniowie szkół oraz okoliczni mieszkańcy.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 40
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa