Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj611
W tym miesiącu5920
Wszystkie598643
Strona startowa
Aktualności
Klementowice – 26 maja 2015 r.

W Klementowicach Fundacja „ Pamięć, Która Trwa” zainicjowała i przeprowadziła upamiętnienie około 350 Żydów zamordowanych przez żołnierzy niemieckich w czerwcu 1942 r. Na miejscu ich rozstrzelania i pochówku postawiliśmy kamień Pamięci, przy którym odbyła się uroczystość z udziałem młodzieży szkolnej, mieszkańców Klementowic i okolic, przedstawicieli Ambasad, duchownych, lokalnych władz i zaproszonych gości.

Więcej…
 
Lublin – 26 kwietnia 2015 r.

W Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia medali i nadania tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata dla Marii i Józefa Sadurskich z Końskowoli za ocalenie Margity Weiss - Lowy, słowackiej Żydówki, którą przez ponad rok ukrywali w swej stodole. Fundacja „Pamięć, Która Trwa” wsparła działania dla uhonorowania bohaterskiej rodziny Sadurskich.

Więcej…
 
Podedwórze – 11 marca 2015 r.

W Zespole Placówek Oświatowych w Podedwórzu uczniowie gimnazjum wysłuchali prelekcji Zbigniewa Nizińskiego o losach ludzi podczas wojny. Zapoznano się z miejscami Pamięci Narodowej gdzie spoczywają Polacy narodowości żydowskiej zamordowani podczas Zagłady. Przybliżone zostały historie takich miejsc w niedalekich od Szkoły miejscowościach. Mówiono także o potrzebie pamięci, szacunku i pomocy dla innych. W spotkaniu wzięli również udział; dyrektor Zespołu Dorota Pawłowska oraz nauczyciele.

 
Brzyska Wola k. Leżajska – 6 marca 2015 r.

W Szkole w Brzyskiej Woli uczniowie zapoznali się z symboliką żydowskich macew, które można odnaleźć na starych cmentarzach. Przedstawione zostały sylwetki dzieci żydowskich ocalonych w czasie wojny jak również postacie Polaków, którzy dla ratowania życia drugiego człowieka często nie wahali się wszystko poświęcić. Pokazano także upamiętnione przez Fundację groby ludzi zamordowanych podczas wojny.

 
Kozodawy k. Hrubieszowa – 5 marca 2015 r.

W Gminnym Gimnazjum w Kozodawach Zbigniew Niziński przedstawił pokaz multimedialny o upamiętnianiu ludzi i miejsc ze wspólnej historii Polaków i Żydów. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się również z upamiętnionymi przez Fundację grobami Żydów zabitymi przez Niemców podczas Marszu Śmierci z grudnia 1939 r. Trasa Marszu przebiegała obok obecnego Gimnazjum, zginęło podczas niego ponad tysiąc ludzi.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 10 z 43
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa