Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj479
W tym miesiącu6500
Wszystkie621281
Strona startowa
Aktualności
Lublin – 26 kwietnia 2015 r.

W Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia medali i nadania tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata dla Marii i Józefa Sadurskich z Końskowoli za ocalenie Margity Weiss - Lowy, słowackiej Żydówki, którą przez ponad rok ukrywali w swej stodole. Fundacja „Pamięć, Która Trwa” wsparła działania dla uhonorowania bohaterskiej rodziny Sadurskich.

Więcej…
 
Podedwórze – 11 marca 2015 r.

W Zespole Placówek Oświatowych w Podedwórzu uczniowie gimnazjum wysłuchali prelekcji Zbigniewa Nizińskiego o losach ludzi podczas wojny. Zapoznano się z miejscami Pamięci Narodowej gdzie spoczywają Polacy narodowości żydowskiej zamordowani podczas Zagłady. Przybliżone zostały historie takich miejsc w niedalekich od Szkoły miejscowościach. Mówiono także o potrzebie pamięci, szacunku i pomocy dla innych. W spotkaniu wzięli również udział; dyrektor Zespołu Dorota Pawłowska oraz nauczyciele.

 
Brzyska Wola k. Leżajska – 6 marca 2015 r.

W Szkole w Brzyskiej Woli uczniowie zapoznali się z symboliką żydowskich macew, które można odnaleźć na starych cmentarzach. Przedstawione zostały sylwetki dzieci żydowskich ocalonych w czasie wojny jak również postacie Polaków, którzy dla ratowania życia drugiego człowieka często nie wahali się wszystko poświęcić. Pokazano także upamiętnione przez Fundację groby ludzi zamordowanych podczas wojny.

 
Kozodawy k. Hrubieszowa – 5 marca 2015 r.

W Gminnym Gimnazjum w Kozodawach Zbigniew Niziński przedstawił pokaz multimedialny o upamiętnianiu ludzi i miejsc ze wspólnej historii Polaków i Żydów. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się również z upamiętnionymi przez Fundację grobami Żydów zabitymi przez Niemców podczas Marszu Śmierci z grudnia 1939 r. Trasa Marszu przebiegała obok obecnego Gimnazjum, zginęło podczas niego ponad tysiąc ludzi.

 
Mieniany k. Hrubieszowa – 4 marca 2015 r.

W Szkole w Mienianach w przeprowadzonej prelekcji Zbigniew Niziński przybliżył miejsca upamiętnione przez Fundację oraz historię Marszu Śmierci z grudnia 1939 r., podczas którego Niemcy gnali Żydów z Chełma i Hrubieszowa do strefy sowieckiej i słabych zabijali. Trasa Marszu przebiegała drogą, przy której obecnie stoi szkoła. Uczniowie zadawali pytania m.in. o imiona zamordowanych Żydów.

 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

Strona 11 z 44
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa