Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj197
W tym miesiącu6595
Wszystkie1180299
Strona startowa
Zdziłowice - 7 września 2011 r.

W rocznicę tragicznych wydarzeń z 7 września 1942 r, w Zdziłowicach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika nad grobem około 70 Żydów zamordowanych przez hitlerowców. Upamiętnienie nieoznaczonego grobu przeprowadziła Fundacja” Pamięć, Która Trwa”. Na pomniku wypisano imiona 26 ofiar ustalone przez Fundację.







Na polu pod lasem, gdzie spoczywają pochowani w 1942 r. Żydzi , zgromadziło się ponad 300 osób by oddać hołd niewinnie pomordowanym. Przybyli : przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Polski Jakub Jaskółowski; Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich; Starosta Janowski Jerzy Bielecki; wójt Gminy Godziszów Andrzej Olech; przewodniczący Rady Gminy Godziszów Jan Jędzura; dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lub. Barbara Nazarewicz; Cipora Miller- ocalona z Zagłady, Steve i Herbert Fox- synowie ocalonego Joska Fuksa, 170- osobowa grupa młodzieży z Izraela; młodzież z Zespołu Szkół ze Zdziłowic wraz z jej dyrektor Urszulą Zielonką na czele oraz mieszkańcy Zdziłowic. Uroczystość prowadził Zbigniew Niziński, prezes Fundacji. Jakub Jaskółowski odczytał list okolicznościowy z Kancelarii Prezydenta RP, Starosta Jerzy Bielecki podkreślił potrzebę pamięci dla miejsc gdzie spoczęli zamordowani Żydzi. Cipora Miller, która przybyła z Izraela na uroczystość ze swoją rodziną, z przejęciem opowiedziała historię swych wojennych losów. Urodziła się w 1926 r. w Zdziłowicach, nazywała się wtedy Fajga Weber. Podczas zagłady Żydów, choć ranna, zdołała się ukryć. W tej egzekucji zginęła jej matka Mala, babcia, siostry i brat. Steve Fox przedstawił wspomnienie o swoim ojcu Josku i zamordowanych tu członkach jego rodziny. Stanisław Ładziak, 88- letni świadek wydarzeń, przypomniał ten tragiczny dzień 7 września 1942 r. Mieszkańcy Zdziłowic zostali zmuszeni przez Niemców do stawienia się na placu. Żydów oddzielono, były to głównie kobiety i dzieci, całe rodziny , razem około 70 osób. Niemcy odprowadzili ich na rozstrzelanie. Po chwili pozostali na placu usłyszeli strzały i krzyk mordowanych. Sami też płakali, nie wiedzieli bowiem co może ich zaraz spotkać. Następnie Niemcy wybrali około 140 młodych mężczyzn Polaków, załadowali ich na auta i wywieźli na Majdanek a potem do obozu w Pustkowie. Wielu z nich nigdy już nie wróciło do domu. Następnego dnia po egzekucji Żydów sołtys nakazał mieszkańcom zakopać ich ciała, pochowano ich w pobliżu miejsca egzekucji. Tak spoczywają w tym miejscu do dziś. Po odsłonięciu pomnika i złożeniu kwiatów Rabin Michael Schudrich odmówił modlitwę a ksiądz z Parafii Zdziłowice przeczytał psalm. Następnie młodzież ze Zdziłowic zarecytowała wiersze a dyrektor Szkoły Urszula Zielonka odczytała listę dzieci żydowskich uczęszczających przed wojną do tutejszej szkoły. Wzruszającą pieśń zaprezentowały też dziewczyny z Izraela.
Podczas uroczystości grała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zdziłowic. Muzyka orkiestry dodała dramaturgii i dostojności temu wydarzeniu.



Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa