Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj247
W tym miesiącu6645
Wszystkie1180349
Strona startowa
Las Muszyki k. Białej Podlaskiej - 15 września 2011 r.

W dniu 15.09.2011 r. w lesie Muszyki w pobliżu wsi Sycyna odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika nad grobem około 100 Żydów zamordowanych przez hitlerowców w 1942 r. Grób upamiętniła Fundacja “ Pamięć Która Trwa”.







Starania Fundacji o upamiętnienie tego nieoznaczonego grobu wsparł Harley Lippman, członek Amerykańskiej Komisji d.s. Dziedzictwa Amerykańskiego za Granicą, którego ponad 80 członków rodziny zginęło podczas Holocaustu. Członków tej Komisji powołuje Prezydent Stanów Zjednoczonych.
Na uroczystość przybyli: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, wicestarosta Białej Podlaskiej Jan Bajkowski, kierownik delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białej Podl. Artur Nitek, prezes Fundacji Pamięć Która Trwa Zbigniew Niziński, sekretarz Gminy Biała Podlaska Jerzy Adamski, ksiądz proboszcz Parafii Prawosławnej w Białej Podl. Andrzej Pugacewicz, proboszcz Parafii Rzym.- Kat. Swory Stanisław Chodźko, przedstawiciele Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski, młodzież z Gimnazjum w Sworach wraz z jej dyrektorem Krzysztofem Wawrzyńczukiem na czele oraz okoliczni mieszkańcy. Po przemówieniach zaproszonych gości głos zabrał Jan Olesiejuk, 85- letni mieszkaniec Sycyny, świadek wydarzeń. Wspomniał ten dzień w 1942 r. gdy z Białej Podlaskiej w kierunku Międzyrzeca Podl. jechały furmanki pełne Żydów eskortowane przez Niemców. Na wysokości wsi Woroniec i Sycyna Niemcy zatrzymali transport i zagnali Żydów do lasu. Tam, około 300 m od szosy, znajdowały się wgłębienia w ziemi, w których wcześniej trzymano beczki z paliwem. Jednocześnie Niemcy zapędzili na to miejsce około 10 mieszkańców Sycyny z łopatami. Niemcy kazali Żydom powiększyć jedno z wgłębień. Następnie Żydzi musieli wejść do niego grupami, po czym zostali rozstrzelani przez hitlerowców. W tym czasie mieszkańcy Sycyny leżeli z drugiej strony ścieżki i z przerażeniem czekali. Po egzekucji Niemcy rozkazali im zasypać dół. Żydzi zostali zakopani, leżąc w trzech warstwach, tak jak w grupach padali i leżeli jedni na drugich. Po wojnie zawsze pamiętano o tym tragicznym wydarzeniu. Po odsłonięciu pomnika i złożeniu kwiatów odbyła się modlitwa Rabina oraz duchownych. Uczniowie Gimnazjum w Sworach przybyli na uroczystość ze sztandarami i zadeklarowali dbanie o to miejsce pochówku polskich Żydów.



Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa