Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj150
W tym miesiącu2583
Wszystkie1276936
Obraz 10: Zdziłowice

 

 

 

  Zdziłowice 1938 r. Mala Weber z dziećmi, od lewej - Herszek, Chanka, Fajga

 

 

W Zdziłowicach, według spisu dokonanego w 1921 r., było 315 budynków i mieszkało 1938 osób, w tym 1902 katolików i 33 Żydów. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Zdziłowicach żyło około 100 Żydów. Zajmowali się drobnym rzemiosłem, głównie szyciem i naprawą obuwia, handlem, posiadali małe sklepy.
Zachowało się część nazwisk rodzin żydowskich zamieszkałych w Zdziłowicach przed 1939 r. :
Ajnwajner
Aptekarz
Berman
Bilerman
Brikman
Fabrykant
Fleiszer
Friedman
Fuchs
Goldhochman
Klajnkaufman
Obermeister
Waldman
Weber
Zilber

Tragiczny dzień dla mieszkańców Zdziłowic nastał 7 września 1942 r. Niemcy otoczyli Zdziłowice i zagonili mieszkańców na plac. Żydów oddzielili, a po chwili odprowadzili kilkaset metrów dalej i rozstrzelali. Następnie załadowali 120 Polaków i wywieźli na Majdanek, a później do obozu w Pustkowie, gdzie 43 z nich straciło życie. Wśród około 70 rozstrzelanych Żydów były głównie kobiety i dzieci, gdyż mężczyźni ukryli się myśląc, że zostaną wywiezieni na roboty.
Mala Weber w drodze na plac, krzyknęła do córki Fajgi- uciekaj! 16 - letnia Fajga dotarła do Kraśnika, tam ukrywała się u rodziny. Gdy po dwóch miesiącach rozpoczął się ostatni etap deportacji Żydów z Kraśnika do Bełżca, uciekła do lasu Knieja koło Batorza. Stamtąd wraz z grupą Żydów przedostała się na wschód, gdzie przyłączyli się do partyzantki i dotrwali do wyzwolenia. Po wojnie wyjechała do Izraela. Po 69 latach wróciła do Zdziłowic wraz ze swoją 9 osobową rodziną, by stanąć nad grobem swej matki Mali, babci, sióstr, brata i innych znajomych Żydów. Grób upamiętniła Fundacja „Pamięć, Która Trwa”. Na uroczystość przybyli mieszkańcy Zdziłowic, aby wspólnie z Fajgą oddać hołd pomordowanym.

 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa