Polish (Poland)English (United Kingdom)

Visit Counter

Today430
This month5465
All days1179169
Home Page
Zastawie k. Urszulina - 18 - 19 września 2013 r.
There are no translations available.

Właściciel gospodarstwa wraz z mieszkańcami i Zbigniewem Nizińskim oznaczyli tabliczką miejsce pochówku 10 Żydów, w tym 7 dzieci zamordowanych przez hitlerowców w maju 1942 r. Przy grobie odbyło się spotkanie mieszkańców Zastawia z grupą młodzieży z Pardes Hana z Izraela, która w sąsiednim Wereszczynie również odwiedziła miejsce pamięci pomordowanych Żydów.






Wspólnie oddano hołd niewinnie pomordowanym. Właściciel gospodarstwa powiedział, że to ludzie ludziom zgotowali ten los, ale teraz pamięć zwyciężyła śmierć. Mieszkańcy Zastawia, świadkowie wydarzeń, opowiedzieli zgromadzonym o tym co się tu działo 26 maja 1942 r. Do Zastawia przyjechali na wozach Niemcy wraz ze swymi ukraińskimi pomocnikami. Zagonili mieszkańców Zastawia na łąkę w środku miejscowości. Żydów oddzielono od pozostałych mieszkańców. W pierwszej kolejności wyczytano nazwiska 4 Ukraińców i 2 Polaków i rozstrzelano ich za pomoc partyzantom. Żydom kazano tańczyć i nawzajem się uderzać, chciano ich upokorzyć. Pozostałym mieszkańcom nakazano rozejście się do domów. Następnie zagoniono Żydów na pobliskie podwórko, tam za stodołą był przygotowany dół, nad którym ich rozstrzelano.
Wśród ofiar byli członkowie trzech rodzin: Josek wraz z córkami Surą i Ruchlą, Chaim Mager z czworgiem dzieci oraz Sura Pachulska z córką Ester.
Mieszkanka Zastawia, naoczny świadek, tak wspominała Ruchlę, z którą chodziła przed wojną do szkoły: Najbardziej przeżyłam to, ze wśród Żydów widziałam swą koleżankę Ruchlę, w mojej głowie się nie mieściło, że to się dzieje. Kiedyś Ruchla powiedziała mi, że nauczy mnie języka żydowskiego, miała piękne długie warkocze…
Na koniec spotkania grupa z Izraela zaśpiewała pieśń i odmówiła kadisz.


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


ThumbnailThumbnail

 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa