Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj224
W tym miesiącu6622
Wszystkie1180326
Strona startowa
Las Smuga k. Jabłonia – 20 listopada 2013 r.

W lesie koło Jabłonia, w 70 rocznicę dokonanego przez Niemców mordu 29 Żydów, odbyła się uroczystość przy grobie ofiar. Fundacja „ Pamięć, Która Trwa” postawiła na tym miejscu kamień Pamięci, na którym zostały wypisane nazwiska i imiona 21 rozstrzelanych osób, mieszkańców Jabłonia. Przy kamieniu stanęły Poczty Sztandarowe 3 Szkół z Jabłonia wraz z przybyłymi na uroczystość gośćmi, aby wspólnie oddać hołd pomordowanym.






W uroczystości wzięli udział: Jakub Jaskółowski - Przedstawiciel Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski, Robert Mączka – Proboszcz Parafii Jabłoń, Jan Bloch – Pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Parczewie, Dariusz Łobejko - Wójt Gminy Jabłoń , Krzysztof Hołowiński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski wraz z pracownikami, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Jabłonia, przedstawiciele Samorządu Powiatu Parczewskiego i Gminy Jabłoń oraz mieszkańcy Jabłonia i okolic. Po słowie wstępnym Wójta Dariusza Łobejki uroczystość poprowadził Zbigniew Niziński, prezes Fundacji. Przypomniał relacje świadków wydarzeń tego mordu. Jesienią 1943 r. żołnierze ze 101 Batalionu Policji Niemieckiej przyjechali do Jabłonia ciężarówkami. Żydzi, którzy pracowali w majątku rolnym niemieckiego zarządcy, zostali załadowani do jednego z aut i wywiezieni do pobliskiego lasu Smuga. Położono ich twarzami do ziemi i zabito strzelając w szyję. Na rozkaz Niemców 11 okolicznych mieszkańców musiało wykopać dół i pochować w nim zamordowanych Żydów. Zakopujący poznali wśród ofiar swych bliskich znajomych...
Następnie duchowni trzech wyznań wznieśli modlitwy do nieba. Uczniowie Szkół przedstawili poruszające wiersze i pieśni przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Nadleśniczy Krzysztof Hołowiński zapewnił, że pamięć i opieka nad tym miejscem będzie stała. Głos zabrała również córka jednego z 11 mężczyzn zakopujących ofiary. Wspominała, że ojciec zawsze pragnął, by to miejsce zostało upamiętnione.
Pod kamieniem Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
Miejsce to zostało upamiętnione dzięki przychylności Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, pomocy Urzędu i mieszkańców Gminy Jabłoń. Działania Fundacji wsparł Jack Pariser i jego przyjaciele z USA. Jack Pariser, wraz ze swoją rodziną, został ocalony z Holokaustu w Jodłowej przez rodzinę Świerczek, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.



Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail

 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa