Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj34
W tym miesiącu5699
Wszystkie639366
Strona startowa
Wola Łaskarzewska – 9 grudnia 2014 r.

W Publicznej Szkole im. Pamięci Wanat w Dąbrowie z Siedzibą w Woli Łaskarzewskiej, Zbigniew Niziński zaprezentował zdjęcia z przeprowadzonych przez Fundację Pamięć, Która Trwa upamiętnień ludzi zamordowanych podczas II wojny światowej i miejsc naznaczonych ludobójstwem. W spotkaniu uczestniczyli również proboszcz Parafii Łaskarzew Edmund Szarek oraz Zofia Kamionowska ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu.W czasie spotkania podkreślono, że choć od zakończenia wojny minęło tak wiele lat, pamięć o jej ofiarach została podtrzymana.
Szkoła w Woli Łaskarzewskiej przechowuje pamięć o tragedii z 28 lutego 1944 r., kiedy Niemcy dokonali pacyfikacji wioski Wanaty. Zamordowano wtedy 108 Polaków, w tym 37 kobiet i 47 dzieci. Spalono 22 gospodarstwa. Tylko dwie osoby będące świadkami wydarzeń przeżyły pacyfikację.
Nikt z 19 rodzin nie ocalał. W dniu 28.02.2014r., w 70 rocznicę pacyfikacji Wanat, nadano Szkole sztandar. W maju 2014 r. uczniowie i nauczyciele tej Szkoły wzięli udział w uroczystości przy upamiętnionym przez Fundację grobie pomordowanych Żydów w pobliskiej Leokadii.
Thumbnail

 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa