Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj371
W tym miesiącu4270
Wszystkie1173425
Strona startowa
Stasiówka k. Łomazy – 9 września 2015 r.

W Stasiówce odsłonięto kamień Pamięci postawiony przez Fundację Pamięć, Która Trwa przy grobie 18 Żydów zamordowanych przez żołnierzy niemieckich w 1942 r. Na uroczystość przybyła młodzież z Izraela oraz Gimnazjum z Łomaz, lokalne władze, mieszkańcy Stasiówki i okolic. Przypomniano tragiczne wydarzenia z 1942 r., wzniesiono śpiew i modlitwy by oddać hołd, szacunek oraz zwrócić godność pomordowanym.





W uroczystości wzięli udział: 80 osobowa grupa ze szkoły z miejscowości Gedera z Izraela wraz z Ocaloną Rut - świadkiem historii; uczniowie Zespołu Szkół w Łomazach wraz z Dyrektor Anną Filipiuk i nauczycielami; sekretarz Urzędu Gminy Łomazy Marianna Łojewska; przewodnicząca Rady Gminy Łomazy Małgorzata Derlukiewicz; ksiądz proboszcz Parafii Huszcza Zdzisław Matejuk oraz licznie przybyli okoliczni mieszkańcy, w tym świadkowie wydarzeń. Uroczystość prowadził Zbigniew Niziński, prezes Fundacji. Po przywitaniu gości przez przewodniczącą Rady Gminy głos zabrała Rut mówiąc, że jej rodzina pochodziła z pobliskich miejscowości. Pokazała zdjęcie członków rodziny, zginęli oni w różnych miejscach, m.in. w lesie Hały koło Łomaz oraz Treblince. Izraelska młodzież zaśpiewała pieśń i odmówiła Kadisz. Proboszcz Zdzisław Matejuk zaintonował modlitwę. Uczniowie Gimnazjum z Łomaz zarecytowali wiersze. Odśpiewano hymny Polski i Izraela. Jeden z mieszkańców, świadek mordu tych Żydów, podziękował wszystkim za przybycie i upamiętnienie tej mogiły. Żydzi ci ukrywali się w położonej blisko lasu stodole. W wyniku niemieckiej obławy wszyscy zostali złapani, rozebrani do naga i pojedynczo rozstrzeliwani. Wśród ofiar były około 18 letnie dziewczyny oraz starsi, możliwe całe rodziny. Na rozkaz Niemców sołtys Stasiówki wyznaczył mieszkańców do zakopania pomordowanych Żydów w lesie.
Pod kamieniem Pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze. Na koniec uroczystości młodzież podała sobie ręce na znak przyjaźni. Upamiętnienia dokonano dzięki pomocy okolicznych mieszkańców i dofinansowaniu ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz indywidualnych darczyńców, przyjaciół Jacka Parisera z Kalifornii.




Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa