Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj322
W tym miesiącu4221
Wszystkie1173376
Strona startowa
Puchacze – 10 sierpnia 2016 r.

W Puchaczach uroczyście odsłonięto trzy kamienie pamięci, które postawiła Fundacja „ Pamięć, która Trwa” w miejscach rozstrzelania i pochówku 23 Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Ofiarami byli mieszkańcy Puchacz, 4 rodziny, w tym 14 dzieci. Na kamieniach wypisaliśmy ich imiona i nazwiska. Mieszkańcy Puchacz oraz przybyli goście oddali hołd pomordowanym.







W uroczystości wzięli udział: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Biskup Mieczysław Cisło, Biskup Kazimierz Gurda, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Waldemar Podsiadły, Wójt Międzyrzeca Podlaskiego Krzysztof Adamowicz, Proboszcz Parafii Dołha Leszek Przybyłowicz, 100 osobowa grupa młodzieży z Izraela z miejscowości Gedera, uczniowie z 3 szkół – z Dołhy, Międzyrzeca i Rudnik, przedstawiciele Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski oraz mieszkańcy Puchacz i okolic. Uroczystość rozpoczął chór męski z Międzyrzeca Podlaskiego. Odbyły się modlitwy Rabina i Biskupów. Uczennica gimnazjum z Dołhy zarecytowała wiersz o zagładzie Żydów podczas wojny. Prezes Fundacji, Zbigniew Niziński przedstawił historię tych tragicznych miejsc. Przed wojną w Puchaczach żyło pięć rodzin żydowskich, zajmowali się rolnictwem i handlem. Były to rodziny Chaima Zajdmana, Jankiela Zajdmana, Ajzyka Międzyrzeckiego, Moszka Zajdmana i Szaji Wagi. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy nakazali im przenieść się do getta do Międzyrzeca Podlaskiego jednak oni postanowili ukryć się. Zbudowali sobie w pobliskim lesie oraz pod budynkami gospodarczymi ziemianki, w których przebywali przez około pół roku. Mieszkańcy Puchacz wspierali ich dając jedzenie. Niemcy urządzali łapanki i obławy na Żydów i w wyniku tego pod koniec grudnia 1942 r. zamordowali 3 rodziny żydowskie a kilka miesięcy później następną. Ofiary zostały pochowane w miejscach egzekucji. Ocalały tylko dwie córki Chaima Zajdmana: Sara i Szajna, które podczas wojny wyjechały nierozpoznane na roboty do Niemiec.
Biskup Mieczysław Cisło powiedział: Naród żydowski padł ofiarą zbrodni. Aby więcej tego nie było to nasze wspólne zadanie, abyśmy się zespalali w działaniu, trosce, modlitwie, żeby nie tylko na polskiej ziemi ale na świecie nie było Kainów, którzy podnoszą rękę zbrodniczą nad swoim bratem, kimkolwiek by on nie był.




Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa