Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj25
W tym miesiącu1651
Wszystkie755904
Strona startowa
Dołha – 10 sierpnia 2016 r.

Na cmentarzu parafialnym odbyła się uroczystość przy grobach Polaków ratujących Żydów podczas Holokaustu. Fundacja postawiła tablicę na grobie Wojciecha Pachurki, który za udzielanie pomocy Żydom z Puchacz został zamordowany przez Niemców w 1943 r. W lipcu 2016 r. izraelski Instytut Yad Vashem nadał mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.W uroczystości na cmentarzu parafialnym w Dołdze wzięli udział: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Biskup Mieczysław Cisło, Biskup Kazimierz Gurda, 100 osobowa grupa młodzieży z Izraela, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego Waldemar Podsiadły, Wójt Międzyrzeca Podlaskiego Krzysztof Adamowicz, Proboszcz Parafii Dołha Leszek Przybyłowicz, uczniowie szkół z Dołhy, Międzyrzeca i Rudnik oraz mieszkańcy Dołhy i Puchacz.
Rabin i biskupi odmówili modlitwy. Zbigniew Niziński oraz przedstawiciel grupy izraelskiej Gil Faran przybliżyli historię ratowania Żydów przez mieszkańców Puchacz.
Wojciech Pachurka pomagał ukrywać się rodzinom Chaima i Jankiela Zajdmana. W czasie obławy Niemcy odnaleźli w domu Wojciecha Pachurki ślady ukrywania się Żydów i go zastrzelili.
Marianna Kulik wraz z synem Janem uratowała Żydówkę Reizel (Różę) Dzięcioł z Białej Podlaskiej, która wraz z ojcem Szmuelem uciekła z obozu pracy w Rogoźnicy. Po śmierci ojca Róża została ukryta w domu Marianny Kulik i doczekała tam wyzwolenia.
Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa