Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1252
W tym miesiącu62884
Wszystkie1249987
Strona startowa
Bzowiec – 26 października 2018 r.

W lesie w Bzowcu Fundacja „ Pamięć, Która Trwa” upamiętniła miejsce pochówku 25 Żydów, mężczyzn, kobiet i dzieci zamordowanych przez Niemców w 1942 r. Na kamieniu Pamięci wypisaliśmy ich nazwiska i imiona. Na przeprowadzoną przez Fundację uroczystość przybyło ponad 200 osób z Polski i Izraela, by razem oddać hołd pomordowanym i przywrócić pamięć o ich życiu.W uroczystości wzięli udział: Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Polski Jakub Beczek, Kantor Symcha Keller, Przedstawiciel Episkopatu Biskup Mieczysław Cisło, Proboszcz Parafii Chłaniów Jerzy Koma, Proboszcz Parafii Rudnik Kazimierz Zaręba, Proboszcz Parafii Płonka Krzysztof Marczak, Wójt Gminy Rudnik Tadeusz Zdunek, 100 – osobowa grupa młodzieży z Izraela z miejscowości Or-Yehuda, młodzież z Gimnazjum z Rudnika wraz z Dyrektorem Mariuszem Żarnowskim na czele, członkowie Stowarzyszenia „Sami Swoi” z Rudnika oraz mieszkańcy Bzowca i okolicznych miejscowości. Uroczystość prowadził Prezes Fundacji Zbigniew Niziński.
Odbyła się modlitwa Kantora Symchy Kellera oraz Biskupa Mieczysława Cisło. Młodzież z Rudnika i Izraela przedstawiła pieśni i wiersze. Zespół „Sami Swoi‘ zagrał i zaśpiewał pieśń. Złożono wieńce i zapalono znicze.
Zamordowani Żydzi byli w większości mieszkańcami Bzowca i Kitowa. Gdy Niemcy wiosną 1942 r. nakazali im zgłosić się do getta w Gorzkowie postanowili uciec i ukrywać się przy wsparciu właściciela dworu oraz okolicznej ludności, co trwało kilka miesięcy. Wójt Tadeusz Zdunek przybliżył historię tragicznych wydarzeń- We wrześniu 1942 r. do Bzowca przybyła żandarmeria niemiecka. Żydzi zostali zebrani na terenie jednego z gospodarstw i na podwórzu, przy wielu świadkach rozstrzelani. Ich ciała polecono wywieźć do lasu i zakopać w bezimiennej mogile.


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa