Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj928
W tym miesiącu8042
Wszystkie1294733
Strona startowa
Adamów k. Zamościa- 28 maja 2019 r.

W Adamowie Fundacja Pamięć, Która Trwa upamiętniła miejsce rozstrzelania i pochówku 20 Żydów, mężczyzn, kobiet i dzieci zamordowanych w 1943 r. Na uroczystość przy grobie Ofiar przybyli okoliczni mieszkańcy, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Polski, duchowni, lokalne władze, młodzież szkolna oraz 40 osobowa grupa z Izraela. Przez przemówienia, modlitwy, wiersze i śpiew oddano hołd pomordowanym.










W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Polski Jakub Beczek, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciel Episkopatu Polski biskup Mieczysław Cisło, wójt Gminy Adamów Dariusz Szykuła wraz ze współpracownikami, proboszcz Parafii w Krasnobrodzie Roman Sawic, poczet sztandarowy i delegacja ze Szkoły w Szewni Górnej, przedstawiciel Nadleśnictwa Zwierzyniec, 40 osobowa grupa pracowników przemysłu lotniczego z Izraela oraz okoliczni mieszkańcy. Uroczystość prowadził prezes Fundacji Zbigniew Niziński.
Przy kamieniu Pamięci złożono wiązanki kwiatów. Zostały wzniesione modlitwy przez Rabina i Biskupa. Następnie przybliżono tragiczne wydarzenia, które się odbyły w Adamowie podczas wojny. Żydzi pracowali przymusowo w niemieckim gospodarstwie rolnym. Pochodzili w większości z Krasnobrodu, a także z Łodzi, Warszawy i Józefowa Biłgorajskiego. Latem 1943 r. Żydów zgromadzono w jednym budynku. Na rozkaz Niemców wykopano dół w pobliskim leśnym wąwozie. Niemcy wyprowadzali tam pojedynczo Żydów, najpierw dzieci, a następnie ich rozstrzeliwali. Przez 76 lat mogiła nie była oznaczona.
Na koniec uroczystości uczniowie szkoły w Szewni Górnej recytowali wzruszające wiersze okolicznościowe, a goście z Izraela zaśpiewali pieśń.


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa