Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1227
W tym miesiącu62859
Wszystkie1249962
Strona startowa
Pobołowice – 2 grudnia 2019 r.

W Pobołowicach Fundacja „ Pamięć, Która Trwa” upamiętniła miejsce rozstrzelania i pochówku około 20 Żydów zamordowanych przez Niemców w Marszu Śmierci 1 grudnia 1939 r. Na uroczystość odsłonięcia kamienia Pamięci przybyli okoliczni mieszkańcy oraz zaproszeni goście i oddali hołd pomordowanym.


W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Polski Dawid Drabik, Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciel Episkopatu Polski biskup Mieczysław Cisło, pastor Kościoła Zielonoświątkowego Czesław Uszyński, wójt gminy Żmudź Edyta Niezgoda wraz ze współpracownikami, około 100 osobowa grupa gości z kilku krajów, w tym z Organizacji Żydów Chełmskich i Hrubieszowskich z Izraela i Brazylii, przedstawiciele Nadleśnictwa Chełm, władze samorządowe gminy Kamień, nauczyciele i uczniowie Szkoły w Żmudzi oraz okoliczni mieszkańcy. Uroczystość prowadził Zbigniew Niziński, prezes Fundacji.
Rabin, biskup, pastor oraz kantor z Izraela wznieśli modlitwy. Uczniowie szkoły w Żmudzi przedstawili program słowno – muzyczny. Przybliżono tragiczne wydarzenia z 1 grudnia 1939 r. Ofiary zostały zamordowane podczas Marszu Śmierci. Niemcy zgromadzili na placu w Chełmie około 2000 Żydów, mężczyzn w wieku 16 – 60 lat. Następnie gnali ich do strefy sowieckiej, przez Hrubieszów do Sokala nad rzeką Bug. Po drodze Niemcy strzelali do kolumny zabijając słabnących a także rozstrzeliwali grupy Żydów by zastraszyć pozostałych i przyspieszyć marsz. Po przejściu kolumny na trasie leżały ciała zabitych Żydów, które na rozkaz Niemców zakopywali mieszkańcy okolicznych miejscowości.


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa