Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj183
W tym miesiącu13851
Wszystkie1200954
Strona startowa
Stanisławów – 9 września 2020 r.

W lesie w Stanisławowie Fundacja ” Pamięć, Która Trwa” odszukała i upamiętniła miejsce spoczynku 25 Żydów, w tym dzieci, zamordowanych w 1942 r. Na uroczystość przy grobie Ofiar przybyli okoliczni mieszkańcy, uczniowie lokalnej szkoły oraz zaproszeni goście by oddać hołd pomordowanym.


W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Polski Jakub Beczek, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciel Episkopatu Polski biskup Mieczysław Cisło, dyrektor szkoły w Stanisławowie Anna Mazurek wraz z nauczycielami, uczniami i pocztem sztandarowym, przedstawiciele i radni Gminy Józefów, proboszcz Parafii w Józefowie Zenon Mrugała, Koło Gospodyń Wiejskich w Stanisławowie, prezes Fundacji ” Pamięć, Która Trwa” Zbigniew Niziński oraz okoliczni mieszkańcy, w tym świadkowie wydarzeń z czasu wojny.
Pomnik został wykonany z lokalnego kamienia, z którego przed wojną wykonywano macewy na cmentarze. Po złożeniu wiązanek kwiatów od Prezydenta Polski i Urzędu Miasta i Gminy w Józefowie, Rabin i Biskup wznieśli modlitwy. Następnie uczniowie przedstawili okolicznościowy program słowno- muzyczny. Wspomniano tragiczne wydarzenia, które odbyły się na tym miejscu w 1942 r. Żandarmi niemieccy przyprowadzili do lasu kilka rodzin żydowskich, które wcześniej przywieziono do Stanisławowa. Po ich rozstrzelaniu nakazali mieszkańcom zakopać Ofiary. Zostali pochowani na miejscu egzekucji, w jednym dole, który przez 78 lat nie był oznaczony.


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa