Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj269
W tym miesiącu3823
Wszystkie1172978
Strona startowa
Las Mokry Jegiel koło Sadownego - 7 września 2022 r.

W Rezerwacie Przyrody Mokry Jegiel Fundacja” Pamięć, Która Trwa” upamiętniła miejsce spoczynku 50 Żydów, w tym 15 dzieci, zamordowanych przez Niemców 8 stycznia 1943 r. Na uroczystość odsłonięcia tablicy Pamięci przybyli okoliczni mieszkańcy oraz zaproszeni goście i oddali hołd zamordowanym.







W uroczystości wzięli udział: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Polski Jakub Beczek, poseł na Sejm RP Maciej Górski, prezes Fundacji „Pamięć, Która Trwa” Zbigniew Niziński , Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran, Proboszcz Parafii Sadowne Antoni Kunicki, prezes Gminnego Koła Kombatantów i byłych więźniów politycznych w Stoczku Józef Maliński wraz z pocztem sztandarowym, przedstawiciel Nadleśnictwa Łochów Wojciech Zakrzewski z delegacją pracowników, Z- ca Dyrektora Muzeum w Treblince Iwona Wasilewska, uczniowie i nauczyciele szkół w Sadownem wraz z dyrektorami Małgorzatą Koroś i Sławomirem Ryszawą, radna powiatowa Małgorzata Zyśk, radni gminni , sołtys, harcerze oraz mieszkańcy.
W czasie uroczystości przedstawiono zarys historii Żydów w gminie Sadowne i przypomniano tragiczne wydarzenia, które odbyły się na tym miejscu w czasie II wojny światowej.
W 1941 w Sadownem mieszkało 265 Żydów. W grudniu 1941 r. Żydzi z Sadownego zostali wywiezieni przez Niemców do Łochowa i innych miejscowości, skąd 22 września 1942 r. wysłano ich do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince. Ci, którym udało się uciec przed deportacją, schronili się w leśnych ziemiankach wykopanych na piaszczystym pagórku uroczyska Jegiel.
W dniu 8 stycznia 1943 r. żandarmeria niemiecka zorganizowała obławę na ukrywających się Żydów. Z ziemianek zaczęli uciekać mężczyźni, do których strzelano. Kobiety i dzieci pozostały w nich dalej. Niemcy wrzucali do ziemianek świece dymne i granaty. W zadymionych dołach wszyscy konali w wielkich męczarniach i cierpieniach. Potem ziemianki zasypano . Zamordowano 15 mężczyzn, 20 kobiet i 15 dzieci.
Po odsłonięciu tablicy Rabin i Proboszcz wznieśli modlitwy oraz złożono wiązanki kwiatów.


ThumbnailThumbnail


ThumbnailThumbnail


ThumbnailThumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa