Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj113
W tym miesiącu2804
Wszystkie1176508
Strona startowa
Coniew k. Góry Kalwarii – 16 października 2009r.

W dniu 16.10.2009r. w Zespole Szkół w Coniewie Fundacja "Pamięć, Która Trwa" zorganizowała spotkanie młodzieży z byłym więźniem hitlerowskiego obozu Zagłady w Sobiborze Filipem Białowiczem. Uczniowie poznali wojenne losy Filipa Białowicza, który opowiadał o czasie Holocaustu w jego rodzinnej Izbicy. Zapoznali się również z bohaterskim buntem Żydów w Sobiborze , mającym miejsce 14 października 1943r.







Filip Białowicz jest dziś jednym z nielicznych ocalonych, którzy mogą głosić świadectwo o tym, czym był obóz zagłady w Sobiborze. Przez 18 miesięcy działalności obozu hitlerowcy zamordowali w nim ok. 250 tysięcy Żydów. Filip Białowicz był tam więźniem przez pół roku. W 1943r. w obozie powstała konspiracja. Kierował nią Leon Feldhendler, syn rabina z Żółkiewki. We wrześniu tego roku do obozu trafiła grupa rosyjskich Żydów, żołnierzy Armii Radzieckiej . Część z nich zostaje wciągnięta do konspiracji, w tym Aleksander Peczerski pseudonim Sasza, który objął przywództwo powstania. Bunt wybuchł 14 października 1943r. Powstańcy zabili jedenastu esesmanów i kilku strażników ukraińskich. Około trzystu więźniom udało się wydostać z obozu, wśród nich był Filip Białowicz i jego starszy brat Symcha. Byli jedynym rodzeństwem pośród uciekinierów. Do wyzwolenia przechowała ich rodzina Mazurków, za co otrzymała tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Masowa ucieczka więźniów spowodowała, że hitlerowcy zlikwidowali obóz. Komory gazowe oraz baraki zostały zburzone, cały teren wyrównano i posadzono las. Końca wojny doczekało tylko kilkudziesięciu uciekinierów.
Tuż przed wybuchem buntu w Sobiborze przywódca Powstania Sasza Peczerski zaapelował do uciekinierów: „ Ci z Was, którzy przeżyją, niech dadzą świadectwo. Niech świat się dowie, co się tutaj działo”. W Coniewie Filip Białowicz też przemówił : „Oto stoję tu, Saszo, jako żyjący świadek koszmaru i triumfu, świadek prawdziwej historii. Poświęciłem całe życie, aby opowiadać historię niewinnych ludzi, którzy zginęli w głębi lasu sobiborskiego”.
W drugiej części spotkania Zbigniew Niziński przedstawił pokaz zdjęć ze zbiorów Fundacji dotyczących cmentarzy żydowskich oraz ludzi ratujących Żydów przed Zagładą.



 

 



 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa