Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj306
W tym miesiącu5965
Wszystkie1258036
Strona startowa
Prudnik, Głubczyce - 26-27 października 2009r.

W dniach 26-27.10.2009r. w Areszcie Śledczym w Prudniku oraz Zakładzie Karnym w Głubczycach Fundacja "Pamięć, Która Trwa" przeprowadziła prelekcję "Śladami Żydów w Polsce". Spotkania odbyły się w ramach programu "Atlantyda" organizowanego przez Centralny Zarząd Służby Więziennej i Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich.Program "Atlantyda" stworzył kpt. Artur Cyruk z Aresztu Śledczego w Hajnówce. W jego ramach więźniowie porządkują cmentarze, w tym żydowskie, uczą się historii oraz poszanowania dla innych narodowości. Udział skazanych w przedsięwzięciach realizowanych w tym programie jest dobrowolny. Wykłady i prelekcja w Prudniku i Głubczycach to pierwsze kroki do uporządkowania tamtejszych cmentarzy żydowskich przez więźniów.
Cmentarz żydowski w Prudniku został założony w 1860r. Zachowało się ponad sto nagrobków, wśród nich majestatycznie wnosi się grobowiec Samuela Frankla, zmarłego w 1881r. założyciela prudnickiej fabryki tekstylnej. Na cmentarzu znajduje się też grób masowy więźniów Auschwitz-Birkenau, zamordowanych podczas ewakuacji obozu w styczniu 1945r.
Cmentarz żydowski w Głubczycach powstał pod koniec XIX w. Teraz jest całkowicie zniszczony, ogrodzony ceglanym murem. Wśród zarośli widać zarysy głównej alei oraz pojedyncze nagrobki. 


  
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa