Polish (Poland)English (United Kingdom)

Visit Counter

Today76
This month6994
All days1168527
Home Page
Rzepiennik Suchy - 26 marca 2010r.
There are no translations available.

W dniu 26.03.2010r. w Szkole im. Marii Konopnickiej w Rzepienniku Suchym Zbigniew Niziński przeprowadził spotkanie młodzieży z bohaterką II wojny światowej panią Marią Świerczek - Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata. Uczniowie zapoznali się z historią ratowania żydowskiej rodziny przez panią Marię Świerczek oraz obejrzeli zdjęcia ze zbiorów Fundacji "Pamięć, Która Trwa" o miejscach związanych z kulturą żydowską i Zagładą Żydów w najbliższej okolicy.W drugiej części spotkania Dyrektor Szkoły pani Zofia Małopolska wraz ze Zbigniewem Nizińskim przedstawili uczniom medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata nadawany przez Instytut Yad Vashem , który pani Maria Świerczek wraz z rodziną otrzymała za uratowanie czteroosobowej rodziny Pariserów, Zaprezentowano również Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pani Marii Świerczek przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Młodzież uhonorowała panią Marię kwiatami i oklaskami.
Maria Świerczek razem z ojcem i rodzeństwem od sierpnia 1942r do stycznia 1945r pomagała ukrywającej się w Jodłowej i okolicach rodzinie Pariserów ( Abraham, Sara , Jan, Róża). Pozostali jodłowscy Żydzi zostali zamordowani przez hitlerowców w Przeczycy 12 sierpnia 1942r. Z Jankiem Pariserem Maria Świerczek chodziła przed wojną do szkoły w Jodłowej. W 2001r razem nagrali film “Świadectwo triumfu” o historii przetrwania czasu Holocaustu przez rodzinę Pariserów.
Przez 49 lat pani Maria Świerczek pracowała w tej szkole pełniąc funkcję kierownika szkoły a następnie dyrektora. Za swą pracę była wyróżniana wieloma odznaczeniami państwowymi. Od 1994r.jest honorowym obywatelem Państwa Izrael.Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa