Polish (Poland)English (United Kingdom)

Visit Counter

Today124
This month4023
All days1173178
Home Page
Piotrowice k. Bychawy - 8 czerwca 2010r.
There are no translations available.

Fundacja "Pamięć, Która Trwa" zainicjowała i upamiętniła w Piotrowicach miejsca mordu i pochówku 12 Żydów rozstrzelanych przez hitlerowców w latach 1942-1943. Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej została przeprowadzona w dniu 8.06.2010 r. Upamiętnienie odbyło się w bliskiej współpracy z Urzędem Gminy w Strzyżewicach i Zespołem Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach. Urząd Gminy uporządkował teren, młodzież ustawiła kamienie nad grobami Żydów, Fundacja ufundowała tablicę pamiątkową.





Na uroczystość przybyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Lublina, wójt Gminy Strzyżewice Jan Dąbrowski, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Proboszcz Parafii Bystrzyca Stara Andrzej Jurczyszyn, uczniowie Zespołu Szkół z Piotrowic i z Bystrzycy Starej oraz mieszkańcy Piotrowic i okolic. Uroczystość prowadził Zbigniew Niziński, prezes Fundacji” Pamięć, Która Trwa”. Wszyscy zgromadzili się przy czterech grobach pomordowanych Żydów. Odbyło się odczytanie Psalmów i zostały odmówione modlitwy przez Proboszcza i Rabina. Do zgromadzonych przemówił świadek wydarzeń, ostatni żyjący z tych, którzy w lesie zakopywali ofiary. W czasie okupacji hitlerowskiej w Piotrowicach istniał areszt, w którym na przełomie 1942/43 r. Niemcy przetrzymywali wyłapywanych Żydów ukrywających się w tej okolicy. Po przesłuchaniu wyprowadzali ich do pobliskiego lasu i rozstrzeliwali. Wśród zamordowanych były też dzieci. Do zakopywania zabitych Żydów przymuszano mieszkańców Piotrowic.
Druga część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Techniki Rolniczej, gdzie gości przywitał dyrektor Janusz Baran. Uczniowie przeprowadzili pokaz multimedialny wspominający życie lubelskich Żydów oraz miejsca ich Zagłady. Rabin Michael Schudrich mówił , że akty ratowania drugiego człowieka jakie miały miejsce podczas okupacji hitlerowskiej to lekcja dla nas, by każdego dnia okazywać dobro innym ludziom. Następnie wysłuchano relacji świadków, w tym rodzin Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, po czym odbyło się przekazanie Szkołom symbolicznej pamięci o wydarzeniach z tamtych lat pod postacią krzewu winorośli.



Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail


Thumbnail Thumbnail

 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa