Polish (Poland)English (United Kingdom)

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1225
W tym miesiącu62857
Wszystkie1249960
Strona startowa O fundacji
O fundacji

Fundacja została założona aby utrwalać pamięć o wspólnej historii Polaków i Żydów. Jej utworzenie stanowiło wyraz długoletniego zaangażowania się obecnych członków Zarządu w gromadzenie i upowszechnianie wiedzy dla upamiętnienia miejsc i zdarzeń związanych z Polakami i Żydami. Zarazem stanowiło też chęć kontynuowania niesienia wymiernej i zorganizowanej pomocy tym , których rodziny zginęły za pomoc Żydom a teraz będących w trudnych warunkach życiowych.
Nasze dotychczasowe działanie przyniosło organizację wystaw i prelekcji w ośrodkach kultury, szkołach i na zaproszenie różnych organizacji społecznych by przekazywać wiedzę historyczną. Sfotografowaliśmy ponad 400 cmentarzy żydowskich, uczestniczyliśmy w akcji ratowania macew, oprowadzaliśmy grupy po miejscach pamięci oraz zebraliśmy wiele relacji od świadków wydarzeń z czasów II wojny światowej. Odszukaliśmy nieupamiętnione groby pomordowanych Żydów porozrzucane po polach i lasach, a także Polaków, którzy zginęli, niosąc im pomoc. Działalność ta została doceniona wyróżnieniami w postaci dyplomów i odznaczeń.
Utworzenie Fundacji “Pamięć, Która Trwa” w 2008 roku pozwoliło na prowadzenie bardziej kompleksowych i rozszerzonych działań. Docieramy do wielu nieznanych i niemal zapomnianych miejsc i ludzi , świadków Holocaustu. Odnajdujemy nieoznakowane groby Żydów, w tym groby masowe, które upamiętniamy tablicami. Na bieżąco powstaje dokumentacja tych miejsc. Zgromadzoną wiedzę przekazujemy młodemu pokoleniu w szkołach, także przy udziale świadków wydarzeń. Docieramy z wykładami o wspólnej historii Polaków i Żydów do ośrodków kultury, stowarzyszeń i więzień. Gromadzimy nieopisane relacje dotyczące ratowania Żydów podczas okupacji hitlerowskiej.


Celami Fundacji „Pamięć, która trwa” są:

  • dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o wspólnej historii Polaków i Żydów,
  • pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o Holokauście,
  • upamiętnienie nieoznakowanych miejsc męczeństwa i pochówków Żydów i ich dokumentacja,
  • przekazywanie wiedzy historycznej młodemu pokoleniu, także w miejscach pamięci i przy udziale świadków wydarzeń,
  • zbieranie relacji od ostatnich żyjących świadków wydarzeń z czasów wojny,
  • docieranie do osób, które ratowały Żydów aby utrwalać pamięć o ich czynach i nieść pomoc potrzebującym,

 

 

Zarząd Fundacji

 

Na zdjęciu Zarząd Fundacji „Pamięć, Która Trwa” podczas eksploracji na Lubelszczyźnie śladami Żydów- na dawnym cmentarzu w Modliborzycach.


Z lewej prezes i założyciel Fundacji, Zbigniew Niziński. Od 1999r. przemierza Polskę w poszukiwaniu ginących cmentarzy żydowskich i grobów masowych pomordowanych Ofiar. Odwiedził ponad 600 cmentarzy żydowskich oraz miejsc masowej zagłady. Dotarł do sędziwych świadków Zagłady Żydów , w tym także do żyjących polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce wyróżniony dyplomem przez Ambasadę Państwa Izrael i Żydowski Instytut Historyczny. Na wniosek Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” wyróżniony medalem przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. W 2008r odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010r został honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2013r otrzymał Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Z  prawej wiceprezes Fundacji, Daniel Starzyński wykładowca UJ, dr hebraistyki, kulturoznawca. Autor pracy o twórczości Szmuela Josefa Agnona. Od 1984 r. odwiedza i fotografuje cmentarze żydowskie. Przewodnik w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

 
Prawa autorskie do zamieszczonych na tej witrynie internetowej tekstów i zdjęć są zastrzeżone,
ich wykorzystanie jest możliwe jedynie za pisemną zgodą Zarządu Fundacji.

 


© 2009 Fundacja Pamięć, Która Trwa